Jymyn juhlakokous täytti työväentalon

Luotu: 11.01.2019
Kokkolan Jymyn 100- vuotisjuhlavuosi käynnistettiin samana päivänä (8.1.) ja samassa paikassa, missä se perustettiinkin 8.1.1919  Kokkolan työväentalolla. Juhlakokous keräsi työväentalon salin täyteen seuran nykyisiä urheilijoita, veteraaneja ja jäseniä.
Kokouksen aloitti Veikko Pohjosen käsikirjoittama ja ohjaama pikkunäytelmä, jonka  historiatoimikunnan jäsenet esittivät. Näytelmässä kuvattiin  suutari Joonas Huttusen iso merkitys urheiluseura Jymyn perustamisessa. Joonas Huttunen ( Risto Kultala) valittiin myös juhlakokouksen puheenjohtajaksi ja seuran nykyinen puheenjohtaja Pirjo Urpilainen toimi kokouksen sihteerinä. 
Juhlakokouksen virallinen asia oli juhlavuoden ohjelman julkaisu. Jokaiselle kuukaudelle on erillinen tapahtuma. Kokoukseen päätteeksi nautittiin täytekakkukahvit.