Jymy palkitsi

Luotu: 19.05.2014

Kokkolan Jymyn perinteinen kevätnäytös,joka oli samalla seuran 95-vuotisjuhlanäytös, kokosi jälleen Hollihaan liikuntahallin täyteen innokkaita liikunnan ystäviä. Yli kaksisataa esiintyjää näytti vuorollaan, mitä kuluneen vuoden aikana saleilla oli opittu. Estraadilla nähtiin monenikäisiä. Näytös oli rakennettu muksusta mummoon –periaatteella eli liikunta sopii kaikenikäisille. Nuorimmat esiintyjät olivat vauvajumppalaiset.

Näytöksessä muistettiin ruusuin seuran kunniajäseniä  Eila Pohjosta ja Kirsti Niemeä, jotka ovat edelleen aktiivisesti seuran toiminnassa mukana.

Jymy palkitsi myös  Sanna Räisäsen ja Mimmi Marjamaan liittojuhlakoreografioista.

Vuoden joukkueena palkittiin QSX. Joukkue on tehnyt hienon comebackin  muutaman vuoden taon jälkeen. Joukkueessa tanssivat Sukeina Kotajärven valmentamina Johanna Forsell, Anni Kauppinen, Tea Niemi, Tiina Pirkola, Lilja-Aino Oikarinen, Anni Urpilainen, Liana Vahtiala ja Noora Ylikarjula.

 

FAIR PLAY-JUMPPARIT VUONNA 2014

Telma Aho

Emmi Salo

Fanny Hietapakka

Aino Huhtamäki

Essi Viirre

Jonna Korkia-Aho

Nea Tainio

Roosa Mäkelä

Riikka Valo

Amanda Penttilä & äiti

Matias Heikkilä & isä

Luukas Korva & äiti

Kokkolan Jymyn vuoden joukkue QSX. Kuvassa ylhäällä vasemmalta; Anni Urpilainen, Tea Niemi, Lilja-Aino Oikarinen, Sukeina Kotajärvi, Liana Vahtiala, Tiina Pirkola, Noora Ylikarjula, Anni Kauppinen ja Johanna Forsell. Kuvaaja Ulla Nikula.